LUBLIN – ZAMEK, FARA I KAMIENICE

Przy okazji pobytu w mieście Lublin, choć nie miał on charakteru turystycznego, zamierzaliśmy choć na chwilę odwiedzić tamtejsze Stare Miasto i zrobić choćby kilka zdjęć.

To był plan na sobotę, jednak wypadki po drodze wpłynęły na jej znaczne wydłużenie, co skutkowało przełożeniem naszych planów na niedzielę. W sumie dobrze wyszło, bo pogoda w niedzielę w przeciwieństwie do tej sobotniej mile nas zaskoczyła, sprzyjała spacerom i fotografowaniu.

Nasz spacer po Starym Mieście w Lublinie nie potrwał zbyt długo. Nie zdecydowaliśmy się na spędzenie choćby chwili w jednej z tamtejszych knajp. Szczerze powiedziawszy myśl o żoliborskiej pizzy względnie kebabie/falafelu/humusie z ulicy Francuskiej nie dała się odpędzić i lokalny patriotyzm wziął górę. Ale knajp jest tam rzeczywiście dość sporo.

Śmiało można stwierdzić, że lubelska Starówka warta jest odwiedzenia. W stosunku do lat poprzednich zmieniła się zdecydowanie na korzyść. Zasadnicza większość kamienic jest odrestaurowana, co do pozostałych tzn. tych w gorszej formie raczej ma się wrażenie, że remont w nich nie dobiegł jeszcze końca. Można więc mieć nadzieję, że niebawem odzyskają swoją dawną świetność.

Zanim udamy się do Lublina i zdecydujemy na spacer po Starym Mieście zasadnym byłoby najpierw poczytać i dowiedzieć się czegoś chociażby na temat kościoła farnego pw. św. Michała, Trybunału Koronnego i tzw. sądu diabelskiego.

My zaczęliśmy od spaceru na zamek, gdzie z wieży widokowej można oglądać  panoramę Lublina. Później udaliśmy się na plac Po Farze gdzie można zobaczyć fundamenty znajdującego się niegdyś w tym miejscu wspomnianego kościoła farnego oraz jego miniaturę. Nie mając pomysłu na spacer można ewentualnie skorzystać z podpowiedzi zawartych na znajdujących się tam tablicach i udać się szlakiem znanych lublinian ewentualnie szlakiem pamięci Żydów lubelskich. Dodatkowo jako mieszkanka Żoliborza spacerująca często przepiękną ulicą Wieniawskiego sugeruję podejść pod kamienicę, w której ten wybitny muzyk się urodził.

Kiedy już spacer po uliczkach Starego Miasta będziemy mieć za sobą koniecznie choć na chwilę zatrzymajmy się na placu Zamkowym, na którym znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK WiN ze Zgrupowania mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Lublin Zamek DSCF9427 Lublin Lublin Lublin Lublin Lublin Lublin Lublin Lublin Lublin Lublin Zapora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *