KOŚCIÓŁ W CADAQUES OBOWIĄZKOWO

Gdy myśli się o Cadaques nie sposób nie wspomnieć o kościele. Nie sposób także nie zadać sobie pytania czy bez tego kościoła miasteczko byłoby równie urokliwe jak z nim.

Ten kto przed podróżą zajrzy do przewodnika Rough Guides (wyd. Global PWN) dowie się tego m.in., że: „Na szczycie wzgórza wznosi się ascetycznie wyglądający, XVI-wieczny kościół Santa Maria. […] W jego wnętrzu można podziwiać bogato zdobiony XVIII-wieczny ołtarz i kaplicę po lewej stronie pomalowaną przez Dalego.” Kto zaś zdecyduje się udać do Cadaques i doświadczyć tej wizyty osobiście przekona się, że nie ma Cadaques bez kościoła. Nie ma chyba obrazka ani zdjęcia miasteczka w googlowej grafice czy gdziekolwiek indziej, na której by go nie było.

Zarys starego miasta z górującym nad nim kościołem jest znakiem rozpoznawczym tego malowniczego i magicznego miejsca. Tamtejszy kościół był i jest natchnieniem dla artystów począwszy od najbardziej znanego tj. Salvadora Dalego, skończywszy na tych tworzących obecnie. Dali także nie wyobrażał sobie Cadaques bez kościoła, co widać na jednym z jego obrazów tj. Port Alguer z 1924 r. Co zaś do dzieł wspomnianych bardziej współczesnych twórców to można oglądać je w ich pracowniach na starym mieście czyli w drodze do kościoła właśnie.

Kościół w Cadaques jest także świetnie sprzedającym się produktem dla wytwórców wszelkich pamiątek i handlujących nimi, począwszy od kalendarzy, poprzez koszulki i torby, skończywszy zaś na figurkach. Jest logotypem miasteczka, znajdziemy go nawet na papierowych torebkach w najpopularniejszej tam piekarni.

Widać z tego, że będąc w Cadaques należy odbyć wizytę w kościele. Dojście tam to spacer stromymi, wąskimi uliczkami między białymi domami. Ciągle pod górę, ale na miejscu czeka na nas wyjątkowa nagroda – jedno zdanie w naszym ojczystym języku.

Na marginesie warto może dodać, że w drodze do kościoła podczas spaceru ciasnymi uliczkami tamtejszego starego miasta spotkamy mnóstwo kotów. Co dla jednych niewątpliwie będzie zachętą, dla innych – wręcz przeciwnie.

Biorąc pod uwagę fakt, że kościół znajduje się w najwyższym punkcie miasta warto znaleźć się tam także i po to, by spojrzeć na Cadaques z jeszcze innej perspektywy. I jeszcze raz oszaleć.

kościół w Cadaques, es fornet kościół w Cadaques kościół w Cadaques kościół w Cadaques, kot, koty kościół w Cadaques kościół w Cadaques Salvador Dali kościół w Cadaques, język polski, po polsku kościół w Cadaques, kropielnica muszla kościół w Cadaques widok kościół w Cadaques kościół w Cadaques pamiątka pamiątki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *