DMUCHAWCE – KINO FRANCUSKIE W ŚWIETNEJ FORMIE

Dmuchawce to tytuł filmu, który można było obejrzeć podczas Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

Bardzo dobrego filmu.

Moim zdaniem każdy obraz, do powstania którego przyczyniła się Agnes Jaoui lub też, w którym zagrała wart jest zobaczenia. Jedne oczywiście są lepsze, inne odrobinę słabsze – jak choćby Książe nie z tej bajki. Wszystkie jednak mają tę zaletę, że można oglądać je wielokrotnie. W nich nie tylko fabuła się liczy, ale także klimat. Lubię je też za realizm, dosłowność, absurdalność sytuacji i poczucie humoru.

Dmuchawce (Du vent dans mes mollets) to film z 2012 r. Pojęcia nie mam dlaczego nie był wyświetlany w polskich kinach. Nie wydaje mi się natomiast, aby było możliwe, że go przegapiłam. Łudzę się jeszcze, że będzie można zobaczyć go w przyszłości na ekranach kin, w telewizji lub chociaż nabyć płytę dvd.

W Dmuchawcach jest wszystko czego trzeba sentymentalnej, bardzo klimatycznej opowieści. Stary, zapuszczony dom z wielkim ogrodem. Samotna matka, z długimi rudymi włosami w kwiecistych sukienkach (Isabelle Carre). Jest wieloletnie małżeństwo, w którym nie ma już namiętności, a może nie ma też miłości. Tylko on (Denis Podalydes) i ona (Agnes Jaoui), którzy nie zabiegają w żaden sposób o względy drugiej strony, których miłość zabija codzienność, oszczędność, wygoda. Jest stary samochód, białe domy z kolorowymi okiennicami. Wspomnienia z dzieciństwa w Algierii, ale także Polska, Oświęcim, korniszony. Przyjaźń między szalonymi dziewczynkami. Wreszcie pani psycholog (Isabella Rossellini), której gabinet nie jest typowym gabinetem lekarskim, a ona sama nie jest zwyczajną lekarką.

A poza tym specyficzne poczucie humoru, absurdalność wielu sytuacji, takich zwyczajnych w życiu codziennym, w szczególności tym z dziećmi.

Po prostu zabawny i klimatyczny. Do tego bardzo wzruszający.

Mogę dodać tylko tyle, że po powrocie z kina do domu przyjemnie było posłuchać piosenek w wykonaniu Agnes Jaoui. Bo ona nie tylko robi świetne filmy, nie tylko fantastycznie w nich gra, ale i pięknie śpiewa.

Zdjęcie ze strony filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *